Radyo Oksijen - 22 Kasım 2017, Çarşamba

Masa Sandalye Modelleri

17 Temmuz 2017
Resim bulunamadı

Masa sandalye modelleri kullanım alanlarına göre değişir. Her kullanım alanına ve kullanım amacına özel sandalye ve masa modeline ulaşmak mümkündür.

Cafe & restoran, mutfak, yemek salonu gibi gıda tüketiminde kullanılacak masa ve sandalyelerde, masa çok yüksek olmaz ve sandalye ile masanın yükseklikleri uyumlu olur. Bu nedenle genel olarak takım şeklinde alınır.

Ofis masa ve sandalyelerinde de yüksekliğin uyumlu olması gereklidir. Fakat ofis sandalyeleri genel olarak yüksekliği ayarlanabilir özellikte olduğu için takım aranmasına gerek duyulmaz. Ofis sandalyelerinin rahat olması iş verimliliğini etkilemesi açısından çok önemlidir.

Dershane vb. eğitim kurumlarında masa ve sandalyeler sıklıkla kullanılır. Öğrencilerin derse konsantre olabilmesi için bu araçlar yumuşak olmaz.

 

Masa Sandalye Mutfak İçin

Masa ve sandalyelerin en yaygın kullanım amacı yemek yemektir. Bu nedenle masa sandalye mutfak için olmazsa olmaz gereçlerdir.

Mutfak için masa sandalye alırken genel olarak takım tercih edilse de bu bir zorunluluk değildir. Kişiler istedikleri takdirde masa ve sandalyeleri ayrı ayrı alarak kendi takımlarını oluşturabilirler. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır.

İlk olarak alınacak masa ve sandalyelerin mutfak dizaynına uyması gerekir. Bununla birlikte mutfakta yerleştirilecek alan göz önüne alınarak büyüklüğüne karar verilmelidir. Elbette evde kaç kişinin yaşadığı da sandalye sayısını belirlemekte önemlidir. Sandalyelerin sığmayacağı gözlemlendiğinde daha dar bir sandalye seçimi yapılabilir.

Masa ve sandalyeleri ayrı alırken yüksekliklerinin uyumlu olması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

 

Masa Sandalye Ofis İçin

Masa sandalye ofis için alınıyorsa, uzun süre kullanılacağı göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Mesai saatinin minimum 8 saat olduğu düşünüldüğünde, günün üçte biri ofis sandalyelerinin üzerinde oturup masalarda çalışarak geçiyor. Bu nedenle çalışma gereçlerinin konforlu olması iş verimliliğinde çok etkilidir.

Ofis masası ile ofis sandalyesinin yüksekliklerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir. Ofis sandalyeleri genelde yükseklikleri ayarlanabilen araçlardır. Ancak masanın yüksekliğine erişilebilmesi için sandalyenin yükseltildiği durumlarda, ayakların yere tam basmamasından kaynaklı uyuşmalar meydana gelebilir. Aynı zamanda ofis sandalyesinin kendi etrafında dönebilir olması, rahat çalışma için önemlidir.

Masanın genişliği ihtiyaca ve çalışma ortamına uygun olmalıdır. Bunun yanı sıra masada çekmece ya da rafların bulunması gerekli evrakların saklanabilmesi için gereklidir.

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.